ANVIL 0830016002 Nipple, Black Steel, 1/2 Inch x 5 Inch Imp
Get it by Monday, Apr 13
€3.93 /unit
This product can only be shipped in multiples of 25Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Nipple |
| Color | Black |
| Connection Size(a) | 1/2" |
| Connection Size(b) | 1/2" |
| Connection Style | MNPT |
| Connection Type(a) | MNPT |
| Connection Type(b) | MNPT |
| Construction | Welded |
| End Style | MNPT |
| Finish | Black Coated |
| Fitting Type | Pipe Nipple |
| Lead Free Compliant | Yes |
| Length | 5" |
| Material | Steel |
| Nominal Size | 1/2" |
| O.d. | 21/25" |
| Operating Pressure | 150 psi |
| Pipe Schedule | Schedule 40 |
| Pipe Size | 1/2" |
| Schedule | Schedule 40 |
| Schedule Rating | Schedule 40, STD |
| Series | FIG 339 Series |
| Size | 1/2" |
| Style | Pipe Nipple |
| Thread | Threaded on Both Ends |
| Thread Type | NPT |
| Type | Standard |
| Working Pressure | 150 psi |
| Working Pressure Rating | 150 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.15 |
| Ship height (cm) | 2.13 |
| Ship length (cm) | 12.7 |
| Ship width (cm) | 2.13 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Material | Pipe Size | Schedule | Thread Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0830055208 | Steel | 4" | Schedule 40 | NPT | €77.05 | |
| 0830034807 | Steel | 1 1/2" | Schedule 40 | NPT | €18.68 | |
| 0830007001 | Steel | 1/4" | Schedule 40 | NPT | €7.75 | |
| 0830001004 | Steel | 1/8" | Schedule 40 | NPT | €3.30 | |
| 0830214540 | - | - | - | - | €87.74 | |
| 0830214300 | Steel | 3/8" | Schedule 40 | NPT | €27.94 | |
| 0830019006 | Steel | 3/4" | Schedule 40 | NPT | €2.74 |
Explore Products
- YANKEE 435L-0.386 Chucking Reamer Size W 0.3860 In
- CINCINNATI FAN 3546M
- REGAL 017304AS33 Hand Tap, 5/8-18 Size, H3 Limit, 4 Flutes, Taper, Left Hand With Nitride
- ENERPAC P391 Hydraulic Hand Pump, Single Speed, 4.75 Inch Overall Width
- TSUBAKI H60SK26H
- CLEVELAND C13222 3957 Extra Long Drill Bit, #6 Size, 2 1/2 Inch Flute Length, 13/64 Inch Shank Dia
- MARTIN SPROCKET 80BS43 2 3/16 Roller Chain Sprocket, Bore To Size, 2.188 Inch Bore, 14.263 Inch Outside Dia. Steel
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Below-the-Hook Lifting Magnets
- Strobe and Flashing Lights
- Hydraulic Tool Accessories
- Radial Blade Blower, Direct Drive
- Short Shank Couplings
- ANSELL G17K Alphatec Natural Rubber Gloves
- KRYTOX GPL 207 Series Standard Grade Grease
- DESTACO 205 Series Horizontal Hold Down Clamps, Solid Bar
- LEONARD VALVE Mixing Valve, Brass
- MILWAUKEE Clamp Meter
- MASON Leveling Mounts
- MARTIN SPROCKET Metric Combination Wrenches, Industrial Black
- MERIT BRASS 617B Barstock Solid Square Head Plugs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ANVIL 0830016002 Nipple, Black Steel, 1/2 Inch x 5 Inch Imp
€3.93 /unit
