ANVIL 0811086412 3/4 X 1/4 Galvanized Malleable Iron Reducer
Get it by Tuesday, Apr 14
€6.49 /unit
This product can only be shipped in multiples of 30Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Connection Size(a) | 3/4" |
| Connection Size(b) | 1/4" |
| Connection Type(a) | FNPT |
| Connection Type(b) | FNPT |
| End Style | FNPT |
| Finish | Galvanized |
| Fitting Type | Reducing Coupling |
| Height | 1 3/4" |
| Length | 1 7/16" |
| Material | Iron |
| Nominal Size | 3/4" x 1/4" |
| Pipe Size | 3/4" x 1/4" |
| Pressure Class | Class 150 |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Product Datasheet | anvil-0811086412.pdf |
| Schedule Rating | Schedule 80/XH |
| Series | FIG 1167 Series |
| Shape | Straight |
| Size A | 3/4" |
| Size B | 1/4" |
| Style | Reducing Coupling |
| Thread Type | NPT |
| Type | FNPT |
| Type A | FNPT |
| Working Pressure | 150 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 4.45 |
| Ship length (cm) | 8.84 |
| Ship width (cm) | 15.93 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Thread Type | Fitting Type | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| 0811086818 | - | Reducing Coupling | - | €8.86 | |
| 0811089010 | - | - | - | €20.16 | |
| 0811087618 | - | Reducing Coupling | - | €12.13 | |
| 0811088012 | NPT | Reducing Coupling | FNPT | €15.01 | |
| 0811088608 | NPT | Reducing Coupling | FNPT | €15.64 | |
| 0811088210 | - | Reducing Coupling | - | €14.78 | |
| 0811090018 | NPT | Reducing Coupling | FNPT | €62.29 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0575734 D121GW10AV Hydraulic Filter, Glass/Water Removal, 10 Micron Rating, Viton Seal, 8.22 Inch Height
- CHICAGO-LATROBE 44821 Taper Length Drill Bit, 21/64 Inch Size, 4 1/8 Inch Flute Length
- APPLETON ELECTRIC GPR4 Poletop Reducer
- BALDOR / DODGE 000490 Ps50 Fb X R/B 5/8 Shaft Hub
- PASS AND SEYMOUR PS15AC2-LA Toggle Switch, Light Almond, 120V, 15A, 120/277VAC, Double Pole
- VERNON DEVICES CCH-CCH5620 Cham Bit, 9/16 Inch Size
- BALDOR / DODGE H10C21S02494 Shaft In-Line Concentric Reducer, 2-3/8 Inch Size, 24.94 Gear Ratio
- BRADLEY S19214YF Halo Eye And Facewash, Stainless Steel Bowl, Hand & Foot Operated
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Cascade Airline Kits and Manifolds
- Shelf Brackets and Supports
- Exhaust Tools
- Hydraulic Manifold Valves
- Oil Gauging Tape Measures
- CONDOR Back Supports With Stay, Elastic, Detachable Knit Elastic
- CONDOR Leather Work Gloves, Cowhide, Standard, Palm Coverage
- MITUTOYO 571 Series Absolute Digimatic Depth Gages
- LOC-LINE Acid Resistant Y Fittings
- ANVIL AS928 Series Z Supports
- SIEMENS Molded Case Circuit Breakers, QE Series
- EATON 10250T Contact Blocks
- MORSE CUTTING TOOLS 2068X Series Hand Taps, Straight Flute, Surface Treated
- STARRETT Full-Flexible Steel Rules, Millimeter And Inch Graduations
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ANVIL 0811086412 3/4 X 1/4 Galvanized Malleable Iron Reducer
€6.49 /unit
