ANVIL 0500594437 30 Bolted Black With 212
Get it by Friday, May 22
€4,631.01 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pipe Hanger |
| Finish | Plain |
| Height | 4 15/16" |
| Load Capacity (up) | 800 lbs. |
| Load Capacity(down) | 8000 lbs. |
| Load Capacity(side) | 2000 lbs. |
| Pipe Size | 30" |
| Product Datasheet | anvil-0500594437.pdf |
| Series | FIG 436 Series |
| Temp. Rating | 750°F |
| Type | Type 6 |
| Width | 11 1/2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 59.93 |
| Ship height (cm) | 12.55 |
| Ship length (cm) | 15.93 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- 436 Series
Documentation:
Product Variants
| Model | Finish | Type | Height | Material | Load Capacity | Bolt Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0500564968 | Plain | Type 3 | 5" | - | - | - | €1,334.19 | |
| 0500565213 | Plain | Type 2 | 5" | - | - | - | €927.55 | |
| 0500564984 | Plain | Type 3 | 5" | - | - | - | €1,437.32 | |
| 0500565239 | Plain | Type 2 | 5" | - | - | - | €1,001.65 | |
| 0500564976 | Plain | Type 3 | 5" | - | - | - | €1,367.71 | |
| 0500565270 | Plain | Type 2 | 5" | - | - | - | €1,293.46 | |
| 0500119359 | Plain | Type 1 | - | - | - | - | €1,354.44 |
Explore Products
- SPEARS VALVES YS23S12-010CL Wye Strainer, Flanged, EPDM, SS12 Mesh, 1 Size, PVC, Clear
- BUSSMANN MDL-3-R Fuse, 3 Amp, 250 VAC, 100 Amp at 250 VAC, 10 kA at 125 VAC, Time Delay, Glass Fuse
- MICRO 100 QBB-140600 Boring Bar, 0.6 Inch Max. Bore Depth, 0.0463 Inch Centerline Offset, 0.14 Inch Head Width
- BOSTON GEAR 731715-002-00000
- SIMONDS 73518500 Three Square File, Second/Double 8 Inch Length
- NEWCO 7985ZM03.0X50
- GRAINGER 793F45 Galvanized Steel Pipe Nipple, 1/2 Inch Nominal Pipe Size
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Black Pipe
- Drain Cleaning Accessories
- Indoor Air Quality Sampling Pump Accessories
- Air Conveyors
- Chromatography Syringes
- DESTACO 630 Series Straight Line Action Clamps
- HELICOIL Complete Gages, Metric Coarse, 4H5H
- OETIKER HIP 2000 Series Hand Installation Pincers
- TEMPCO Hi-Density Cartridge Immersion Heaters
- ANVIL AS711 Series Z Supports
- TENNANT Vacuum Bags
- AEROQUIP Ptfe Hose, 2500 Psi
- PASS AND SEYMOUR Manual Controllers
- SHUR-LINE Beige Mini Rollers
- BANNER STAKES PLUS Barrier System Retr Heads
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ANVIL 0500594437 30 Bolted Black With 212
€4,631.01 /unit
