ANVIL 0500592423 3 Bolted Galvanized With End
Get it by Thursday, May 21
€1,219.55 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pipe Hanger |
| Finish | Galvanized |
| Height | 4 15/16" |
| Load Capacity(down) | 8000 lbs. |
| Load Capacity(side) | 2000 lbs. |
| Pipe Size | 3" |
| Product Datasheet | anvil-0500592423.pdf |
| Series | FIG 436 Series |
| Temp. Rating | 750°F |
| Type | Type 5 |
| Width | 11 1/2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 8.28 |
| Ship height (cm) | 12.55 |
| Ship length (cm) | 15.27 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- 436 Series
Documentation:
Product Variants
| Model | Type | Height | Finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| 0500592191 | Type 4 | 4 11/16" | Galvanized | €1,066.42 | |
| 0500592290 | Type 4 | 4 11/16" | Galvanized | €1,304.47 | |
| 0500592225 | Type 4 | 4 11/16" | Galvanized | €1,099.57 | |
| 0500592316 | Type 4 | 4 11/16" | Galvanized | €1,393.14 | |
| 0500592233 | Type 4 | 4 11/16" | Galvanized | €1,150.35 | |
| 0500592332 | Type 4 | 4 11/16" | Galvanized | €1,099.57 | |
| 0500592324 | Type 4 | 4 11/16" | Galvanized | €1,066.42 |
Explore Products
- WINSMITH E17MDTD21000Q0 Speed Reducer, 56C Motor Frame, Right Angle Double Worm Gear, Quill Input
- ELDON JAMES RY4-6BN Reduction Y Fitting, 1/4 x 3/8 Inch Inside Dia., Black Nylon
- TITAN FASTENERS ZPB1060N
- SCHNEIDER ELECTRIC ZB4BW33 Illuminated Push Button Operator 22mm Green
- STAFFORD MFG 11L104F Threaded Shaft Collar, LH Thread, 2 Piece Split, Clamp Type, 1-1/4-5 Inch Bore, Steel
- VERMONT GAGE 161103230 Reversible Assembly, Class XX, NoGo, Steel, Red
- ENPAC 4902-TM Tracmat, For 4902 Spillpals, 3 x 23 Feet Size
- MAIN FILTER INC. MF0833870 LPA308V03 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 8.22 Inch Height
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Plug Adapters
- Circular Charts
- Fluid Evacuator
- LED Drivers
- Tee-Joints
- IRWIN INDUSTRIAL TOOLS Locking Pliers Sets
- AKRO-MILS 30094 Shelfmax Shelf Bins
- ANSELL 11-727 Hyflex Ultralight Abrasion Resistant Gloves
- RUD CHAIN VLBG Load Rings, Metric Thread
- RUD CHAIN WPPH-S Powerpoint Universal Connection Hoist Rings
- KLEIN TOOLS Cold Chisel
- ERIEZ Vibratory Feeders
- JUNO LIGHTING GROUP Adapters
- SMITH BEARING CR-XBC Series Cam Followers, Crowned, Hex-Drive Socket
- MERIT BRASS SWM602 45 Deg Elbows
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ANVIL 0500592423 3 Bolted Galvanized With End
€1,219.55 /unit
