ANVIL 0500591987 3 Bolted Galvanized With End
Get it by Thursday, May 21
€1,287.48 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pipe Hanger |
| Finish | Galvanized |
| Height | 4 15/16" |
| Load Capacity (up) | 800 lbs. |
| Load Capacity(down) | 8000 lbs. |
| Load Capacity(side) | 2000 lbs. |
| Pipe Size | 3" |
| Product Datasheet | anvil-0500591987.pdf |
| Series | FIG 436 Series |
| Temp. Rating | 750°F |
| Type | Type 3 |
| Width | 8" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 8.25 |
| Ship height (cm) | 12.55 |
| Ship length (cm) | 15.27 |
| Ship width (cm) | 20.32 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- 436 Series
Documentation:
Product Variants
| Model | Type | Height | Finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| 0500592191 | Type 4 | 4 11/16" | Galvanized | €1,066.42 | |
| 0500592290 | Type 4 | 4 11/16" | Galvanized | €1,304.47 | |
| 0500592225 | Type 4 | 4 11/16" | Galvanized | €1,099.57 | |
| 0500592316 | Type 4 | 4 11/16" | Galvanized | €1,393.14 | |
| 0500592233 | Type 4 | 4 11/16" | Galvanized | €1,150.35 | |
| 0500592332 | Type 4 | 4 11/16" | Galvanized | €1,099.57 | |
| 0500592324 | Type 4 | 4 11/16" | Galvanized | €1,066.42 |
Explore Products
- EATON BPKDC3125ZN Circuit Breaker Plug-In Unit With Low Z Neutral, 240/480/600 VAC, 125A, 4 Wire, KDC Frame
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS SNAP1201R Toggle Switch, Single Pole, 15A, 120/277VAC, Red
- SMC VALVES VS8-2-A03T Sub Plate
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 25087-5023
- EATON E2N38A2 Trip Unit, Accessory And Terminal Arm, Below 800 A, 600 V, 4 Pole 4No, 2 Accessory
- VERMONT GAGE 141133020 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.3302 Inch Size
- VESTIL STAPLE-58 Steel Manual Carton/Box Stapler 5/8 Inch Staple Depth x 1-3/8 Inch Staple Width Blue/Black
- APOLLO VALVES 87A203AR Ball Valve, 1/2 Inch Size, 150RF, Full Port, Stainless Steel, Actuator Ready
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Wireless Monitoring System Accessories
- Bearing Packers
- Pipe Threading Replacement Dies
- LED Decorative Lighting
- Enclosure Window and Louver Kits
- CONDOR Smooth Polyurethane Coated Gloves
- RUD CHAIN VCGH-S Excavator Hooks
- LUMAPRO Miniature Neon Bulbs, T2 Lamp Shape
- KEO Center Reamers, 4-Flute
- ANVIL AS200DS Series Dakota Smart-Strut
- PALADIN Wire Stripper
- PETERSEN PRODUCTS 142-9 Series Test Cap
- ANVIL Heavy Pipe Clamps
- SMC VALVES Manifold Regulator
- ANVIL AS210BTB Series Welded Channels
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ANVIL 0500591987 3 Bolted Galvanized With End
€1,287.48 /unit
