ANVIL 0500591169 12 Bolted Black With End
Get it by Wednesday, Apr 8
€1,210.49 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pipe Hanger |
| Finish | Plain |
| Height | 4 15/16" |
| Load Capacity(down) | 8000 lbs. |
| Load Capacity(side) | 2000 lbs. |
| Pipe Size | 12" |
| Product Datasheet | anvil-0500591169.pdf |
| Series | FIG 436 Series |
| Temp. Rating | 750°F |
| Type | Type 5 |
| Width | 11 1/2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 8.97 |
| Ship height (cm) | 12.55 |
| Ship length (cm) | 15.27 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- 436 Series
Documentation:
Product Variants
| Model | Type | Height | Finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| 0500591227 | Type 5 | 4 15/16" | Plain | €1,038.44 | |
| 0500591235 | Type 5 | 4 15/16" | Plain | €1,067.90 | |
| 0500591318 | Type 6 | 4 15/16" | Plain | €1,279.60 | |
| 0500591334 | - | - | - | €844.93 | |
| 0500591326 | - | - | - | €844.93 | |
| 0500591367 | Type 6 | 4 15/16" | Plain | €1,397.13 | |
| 0500591375 | Type 6 | 4 15/16" | Plain | €1,414.05 |
Explore Products
- EATON DH261FDKW Fusible Heavy Duty Safety Switch With Upper Viewing Window, 600VAC/VDC, 30 10 Hp, 2P
- BROWNING 1045822 2VP36X3/4 V-Belt Sheave, Finish Bore, 2 Groove, Cast Iron, 3.35 in OD, 3/4 in Bore Dia, 1.9 to 2.7 in 3L/2.2 to 3.2 in 4L/A/2.6 to 3.4 in 5L/B Pitch Dia
- CHICAGO-LATROBE 44223 Jobber Bit 23/64in High Speed Steel
- TSUBAKI MGUS600-1R Cam Clutch, 1.937 Inch Size
- HAMILTON W-830-DT70-3/4 Cast Iron Wheel, 8 Inch Diameter, 3 Inch Wide, 3/4 Inch Precision Tapered Roller Bearing
- BALDOR / DODGE 2MA153X1-3/16 2AK154 Light Duty Fixed Bore Sheave
Popular Search Queries
Explore More
- DMC
- KEYSHAFT
- TEMPCO
- WATERSAVER FAUCET COMPANY
- ALTA
- Drywall Screws
- Tap Sets
- Spring Plungers
- Chemical-Resistant Pumps
- Marine Bilge Pumps
- OIL SAFE Stumpy Spout Lids
- CONDOR Cowhide Leather Palm Gloves
- HARVEL CLEAR PVC Couplings
- MUELLER INDUSTRIES 88 Ductile Iron Body Butterfly Valves
- ANVIL C151 Series Cable 90 Eyelets
- TSUBAKI Sprocket 2.590 Outer #35
- KERN AND SOHN Wall Mounting
- LINN GEAR Mill and Engineering Chain Sprockets, 102-B Mill Chain
- GATES Timing Pulleys, MXL .080 Inch Pitch
- WEG Electric Motors, 0.5Hp
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ANVIL 0500591169 12 Bolted Black With End
€1,210.49 /unit
