AMERICAN TORCH TIP 1427-24W/RING Cutting Tip Size 24
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
| Item | Cutting Tip |
| Compatible Fuel Type | Natural Gas |
| Compatible Manufacturer | Oxweld |
| For Use With | Oxweld(R) Products |
| Gas Service | Liquid Natural Gas |
| Mapp Gas Silver Braze | No |
| Mapp Gas Silver Solder | No |
| Mapp Gas Soft Solder | No |
| Max. Cutting Thickness | 24" |
| Propane Gas Silver Braze | No |
| Propane Gas Silver Solder | No |
| Propane Gas Soft Solder | No |
| Silver Solder Tube | No |
| Soft Solder Tube Cap. | No |
| Steel Thickness | 24" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.24 |
| Ship height (cm) | 13.56 |
| Ship length (cm) | 3.66 |
| Ship width (cm) | 3.66 |
| HS code | 8468901000 |
Product Variants
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1427-14 | - | Standard | Liquid Natural Gas | No | No | No | No | No | - | RFQ
| 1427-16 | 16" | Standard | Liquid Natural Gas | No | No | No | No | No | - | RFQ
| 1427-28 | 28" | Standard | Liquid Natural Gas | No | No | No | No | No | - | RFQ