ALLEGRO SAFETY NV30-00HC Helmet, With Cooler
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
| Item | Helmet |
| Cap Material | Nylon |
| Cape Size | 28" |
| Color | Green |
| Downtube Material | PVC |
| Downtube Size | 33" |
| Hanging Strap Size | 5 3/8" |
| Inner Lens Material | Polycarbonate |
| Inner Lens Size | 12 1/2" x 6" |
| Material | Polyethylene |
| Outer Lens Size | 13 1/2" x 6 7/8" |
| Product Datasheet | allegro-safety-nv30-00hc.pdf |
| Style | Supplied Air |
| Type | Blasting Helmet |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 9 |
| Ship height (cm) | 35.56 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| HS code | 9020009000 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Explore Products
- EATON HT8X2 Trim Ring, 30 mm Size