AKG DCSB16-12-3 Forced Air Oil Cooler, DC | CN8EDM 55HZ83
AKG DCSB16-12-3 Forced Air Oil Cooler, DC
Item: CN8EDMModel: DCSB16-12-3Cross Ref: 55HZ83
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Forced Air Oil Cooler
Bypass Valve Included No
Compatible Hydraulic Fluids Up To ISO 320
Fan Blade Material Plastic
Fan Guard Material Plastic
Finish Powder Coat
Flow Range 10-50 GPM
Full Load Amps 27A
Hp Heat Removed 20 hp
Includes Mounting Bracket No
Includes Mounting Hardware No
Inlet Port Thread Gender Female
Inlet Port Thread Size #16
Inlet Port Thread Type SAE
Material Aluminum
Max. Flow 50 GPM
Max. Operating Temp. 250°F
Max. Pressure 250 psi
Motor Connection Type Plug
Motor Enclosure Design Totally Enclosed Fan Cooled
Motor Frame Size IP68
Motor Type DC
Mounting Bracket Material Steel
Mounting Hardware Included No
Mounting Style Foot
Mounting Style - Oil Coolers Foot Mount
Number Of Fans 1
Number Of Phases 1
Oil Cooler Finish Powder Coated
Oil Cooler Material Aluminum
Outlet Connection Gender Female
Outlet Port Thread Gender Female
Outlet Port Thread Size SAE #16
Overall Depth 7 2/5"
Overall Height 13 1/2"
Overall Width 7 2/5"
Shroud Material Steel
Voltage 12V DC