AKG D70-12-BP45 Forced Air Oil Cooler, DC, 70 hp Heat Removed, 80 GPM Max. Flow, 377 PSI Max. Pressure | CN8EFL 53XG45
AKG D70-12-BP45 Forced Air Oil Cooler, DC, 70 hp Heat Removed, 80 GPM Max. Flow, 377 PSI Max. Pressure
Item: CN8EFLModel: D70-12-BP45Cross Ref: 53XG45
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Forced Air Oil Cooler
Bypass Pressure 45 psi
Bypass Valve Included Yes
Compatible Hydraulic Fluids Up To ISO 320
Construction Aluminum
Fan Blade Material Plastic
Fan Guard Material Plastic
Finish Powder Coated
Flow Range 8-80 GPM
Full Load Amps 29A
Hp 0.19 hp
Hp Heat Removed 70 hp
Includes Bypass Valve
Inlet Port Thread Gender Female
Inlet Port Thread Size #20
Inlet Port Thread Type SAE
Material Aluminum
Max. Flow 80 GPM
Max. Oil Temp. 250°F
Max. Operating Temp. 250°F
Max. Pressure 377 psi
Motor Enclosure Design Totally Enclosed Non Ventilated
Motor Frame Size IP68
Motor Hp 19/100 hp
Motor Type - Oil Coolers DC
Mounting Bracket Material Steel
Number Of Fans 2
Oil Cooler Finish Powder Coated
Oil Cooler Material Aluminum
Outlet Connection Gender Female
Outlet Port Thread Gender Female
Outlet Port Thread Size SAE #20
Overall Depth 9 24/25"
Overall Height 20.29"
Overall Width 36.22"
Shroud Material Plastic
Voltage 12V DC
With Motor/without Motor With Motor
Shipping Info:
Ship weight (kg) 52.2
Ship height (cm)51.54
Ship length (cm)25.3
Ship width (cm)92
Country of OriginUS
Product Variants
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.