AKG D45-12-BP60 Forced Air Oil Cooler, DC, 45 hp Heat Removed, 80 GPM Max. Flow, 377 PSI Max. Pressure | CN8EEW 53XG40
AKG D45-12-BP60 Forced Air Oil Cooler, DC, 45 hp Heat Removed, 80 GPM Max. Flow, 377 PSI Max. Pressure
Item: CN8EEWModel: D45-12-BP60Cross Ref: 53XG40
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Forced Air Oil Cooler
Bypass Pressure 60 psi
Fan Guard Material Plastic
Finish Powder Coat
Flow Range 8-80 GPM
Full Load Amps 17A
Hp 0.19 hp
Hp Heat Removed 45 hp
Includes Foot Mounting Bracket
Max. Operating Temp. 250°F
Max. Pressure 377 psi
Motor Enclosure Design Totally Enclosed Non Ventilated
Motor Frame Size IP68
Motor Hp 19/100 hp
Motor Type DC
Mounting Bracket Material Steel
Overall Depth 8.45"
Overall Height 16 14/25"
Overall Width 28.35"
Shroud Material Plastic
Voltage 12V DC