AKG D45-12-BP45 Forced Air Oil Cooler, DC, 45 hp Heat Removed, 80 GPM Max. Flow, 377 PSI Max. Pressure | CN8EEV 53XG39
AKG D45-12-BP45 Forced Air Oil Cooler, DC, 45 hp Heat Removed, 80 GPM Max. Flow, 377 PSI Max. Pressure
Item: CN8EEVModel: D45-12-BP45Cross Ref: 53XG39
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Item Forced Air Oil Cooler
Bypass Pressure 45 psi
Bypass Valve Included Yes
Compatible Hydraulic Fluids Up To ISO 320
Construction Aluminum
Fan Blade Material Plastic
Fan Guard Material Plastic
Finish Powder Coated
Hp Heat Removed 45 hp
Includes Bypass Valve
Max. Operating Temp. 250°F
Max. Pressure 377 psi
Motor Enclosure Design Totally Enclosed Non Ventilated
Motor Hp 19/100 hp
Motor Type - Oil Coolers DC
Overall Depth 8.45"
Overall Height 16 14/25"
Overall Width 28.35"
Shroud Material Plastic
Voltage 12V DC