AKG D30-12-BP25 Forced Air Oil Cooler, DC, 30 hp Heat Removed, 50 GPM Max. Flow, 377 PSI Max. Pressure | CN8EEB 53XG33
AKG D30-12-BP25 Forced Air Oil Cooler, DC, 30 hp Heat Removed, 50 GPM Max. Flow, 377 PSI Max. Pressure
Item: CN8EEBModel: D30-12-BP25Cross Ref: 53XG33
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Forced Air Oil Cooler
Bypass Pressure 25 psi
Bypass Valve Included Yes
Compatible Hydraulic Fluids Up To ISO 320
Fan Blade Material Plastic
Fan Guard Material Plastic
Finish Powder Coat
Flow Range 4-50 GPM
Full Load Amps 29A
Includes Bypass Valve
Inlet Port Thread Gender Female
Inlet Port Thread Size #20
Inlet Port Thread Type SAE
Material Aluminum
Max. Oil Temp. 250°F
Max. Operating Temp. 250°F
Max. Pressure 377 psi
Motor Enclosure Design Totally Enclosed Non Ventilated
Motor Frame Size IP68
Motor Hp 12/25 hp
Motor Type DC
Number Of Fans 1
Outlet Connection Gender Female
Outlet Port Thread Size(sae) #20
Overall Depth 8.7"
Overall Height 17.63"
Overall Width 19.69"
Shroud Material Plastic
Voltage 12V DC
With Motor/without Motor With Motor
Shipping Info:
Ship weight (kg) 16.61
Ship height (cm)44.78
Ship length (cm)22.1
Ship width (cm)50.01
Country of OriginUS
Product Variants
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.