AIR SCIENCE PTEFH-36-A Fume Hood, 36 Inch Width, 47 Inch Height, 115V | CN8DZW 56LF25
AIR SCIENCE PTEFH-36-A Fume Hood, 36 Inch Width, 47 Inch Height, 115V
Item: CN8DZWModel: PTEFH-36-ACross Ref: 56LF25
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Fume Hood
Air Flow Horizontal And Vertical
Air Flow Monitor Included Yes
Base/stand Included No
Blower Included No
Color White
Depth 28"
Diameter 6"
Display Type Analog
Duct Height 6"
Duct Width 6"
For Use With Hazardous Agents And Toxic Chemicals
Frequency 60 Hz
Height 47"
Housing Finish White Polypropylene
Housing Material Polypropylene
Interior Height 36"
Interior Length 35"
Interior Width 35"
Length 36"
Lighting Type Fluorescent
Number Of Speeds 0
Overall Depth 28"
Overall Height 47"
Overall Width 36"
Plug Type 5-15P
Product Type Light Duty Ducted Fume Hood
Protection Type Personnel
Sash Movement Direction Vertical, Horizontal
Sash Opening Height 8"
Sash Opening Width 36"
Series TOTAL EXHAUST Series
Voltage 120V AC
Width 36"