AIGNEP 50050N-14 Bulkhead Union, 14mm | CL7RZZ
AIGNEP 50050N-14 Bulkhead Union, 14mm
Item: CL7RZZModel: 50050N-14Cross Ref: 787VN4
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Application Air, Vacuum
Color Silver
Compatible Copper Tube Size 4 mm
Compatible Tube Material Copper, Nylon, Polyethylene, Polyurethane
Finish/coating Nickel Plated
Fitting Material Brass
Fitting Side A Connection Type Push-To-Connect
Fitting Side A Tube Outer Dia. 14 mm
Fitting Side B Connection Type Push-To-Connect
Fitting Side B Pipe Size 1/8"
Fitting Side B Tube Outer Diameter 14 mm
Fitting Thread Size 1/8"
Includes Pre-applied Thread Sealant No
Maximum Operating Pressure 290 psi
Maximum Operating Temperature 160°F
Minimum Operating Temperature 0°F
Overall Length 1 15/32"
Release Ring Material Composite
Release Type Collet
Resistance Properties Impact Resistant, Vibration Resistant
Specific Fitting Shape Straight Bulkhead Connector
System Of Measurement Imperial/Metric
Thread Sealant Type NBR
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.45
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)3.73
Ship width (cm)2.54
Country of OriginIT
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.