FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Hose Adapter |
| Compatible Pipe Size | 1/8" |
| Crimpable | No |
| Fitting Material | 316 Stainless Steel x 316 Stainless Steel x 316 Stainless Steel |
| Fitting Movement | Rigid |
| Fitting Shape | Tee |
| For Hose Type | Hydraulic |
| Hose Fitting A Connection Type | NPTF |
| Hose Fitting A Gender | Female |
| Hose Fitting A Size | 1/8" |
| Hose Fitting B Connection Type | NPTF |
| Hose Fitting B Gender | Female |
| Hose Fitting B Size | 1/8" |
| Hose Fitting C Connection Type | NPTF |
| Hose Fitting C Gender | Male |
| Hose Fitting C Size | 1/8" |
| Includes O-ring | No |
| Max. Working Pressure @ 70 F | 5000 psi |
| Thread Size | 1/8"-27 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Fitting Shape | Fitting Movement | Includes O-ring | Hose Fitting A Gender | Hose Fitting A Size | Hose Fitting B Connection Type | Hose Fitting B Gender | Hose Fitting B Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
900599-20S | - | - | - | - | - | - | - | - | €45.67 | |
![]() |
2250-6-6S | 90° Elbow | Swivel | No | - | - | - | - | - | €27.53 | |
![]() |
FF2209T1616S | Straight | Swivel | No | Female | 1" | Ors | Male | 1" | €247.41 | |
![]() |
FF2030T1212S | 90° Bulkhead Elbow | Rigid | No | Male | 3/4" | Ors | Male | 3/4" | €98.05 | |
![]() |
FF1868T0408S | 90° Elbow | Rigid | Yes | Male | 1/4" | ORB | Male | 1/2" | €61.12 | |
![]() |
259-2046-6-6 | Straight | Swivel | No | Female | 3/8" | NPTF | Female | 3/8" | €112.34 | |
![]() |
FF2001T1616S | Branch Tee | Rigid | No | Male | 1" | NPTF | Male | 1" | €344.45 |
Explore Products
- HAMMOND EJ16146S16 Enclosure, 16 x 14 x 6 Inch Size, Wall Mount, 316 Stainless Steel, #4 Brush Finish
- HOFFMAN PPFDD1818 29884 Modular Subpanel, 1800 x 1800mm Size, White, Steel
- VERMONT GAGE 111316150 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 0.1615 Inch Size
- ERICKSON 75TGST037P Tapping Adapter, 3/8 Inch Size NPT Tap Size, 13.49 mm Tap Square Size, TG Collet Chucks
- BOSTON GEAR GH80A Change Gear, 8 Diametral Pitch, 14 1/2 Deg. Pressure Angle, 80 Teeth, Cast Iron
- APOLLO VALVES 19KEEK115Q Bronze Safety Relief Valve with Brass Trim, Teflon Seat, 115 Psig, 1 Inch, MNPT x FNPT
- E JAMES & CO 1040-1/2HGX Rubber Neoprene 1/2 Inch Thick 2 x 36 In
- MILWAUKEE VALVE 1396 Ball Valve, With SS Handle, Grounded Stem, RPTFE Seat, Reduced Port, 2 Piece, Bronze
Explore More
- KEYSHAFT
- Hand Conduit Benders and Handles
- Fire and Rescue Fans
- Mixing Paddles
- Coil and Carpet Lifting Rams
- Belt Drive Single Inlet Square Housing Blowers
- DESTACO 807 Series Pneumatic Toggle Clamps
- AKRO-MILS 30220 Akrobins Plastic Storage Bins
- ANSELL 58-435 Alphatec Heavy Duty High Dexterity Gloves
- TEMPCO Drum Immersion Heaters
- OK INDUSTRIES Kynar Wire Wrapping Wire Rolls
- REIKU Corrugated Tubing
- 3M 6 AWG Ring Terminal
- POWERS Poppet Replacement Kit
- REGAL End Mills, 3 Flutes, 45 Deg, Helix, Bright
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
AEROQUIP 259-2091-2-2 Tee, 1/8 x 1/8 x 1/8 Inch Size, Female x Female x Male, Rigid
€95.30 /unit






