FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Hose Adapter |
| Compatible Pipe Size | 1/2" |
| Crimpable | No |
| Fitting Material | 316 Stainless Steel |
| Fitting Movement | Rigid |
| Fitting Shape | 90° Elbow |
| For Hose Type | Hydraulic |
| Hose Fitting A Connection Type | NPTF |
| Hose Fitting A Gender | Male |
| Hose Fitting A Size | 1/2" |
| Hose Fitting B Connection Type | NPTF |
| Hose Fitting B Gender | Male |
| Hose Fitting B Size | 1/2" |
| Includes O-ring | No |
| Max. Working Pressure @ 70 F | 4000 psi |
| Thread Size | 1/2"-14 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.14 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Fitting Shape | Fitting Movement | Includes O-ring | Hose Fitting A Gender | Hose Fitting A Size | Hose Fitting B Connection Type | Hose Fitting B Gender | Hose Fitting B Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
900599-20S | - | - | - | - | - | - | - | - | €45.67 | |
![]() |
2250-6-6S | 90° Elbow | Swivel | No | - | - | - | - | - | €27.53 | |
![]() |
FF2209T1616S | Straight | Swivel | No | Female | 1" | Ors | Male | 1" | €247.41 | |
![]() |
FF2030T1212S | 90° Bulkhead Elbow | Rigid | No | Male | 3/4" | Ors | Male | 3/4" | €98.05 | |
![]() |
FF1868T0408S | 90° Elbow | Rigid | Yes | Male | 1/4" | ORB | Male | 1/2" | €61.12 | |
![]() |
259-2046-6-6 | Straight | Swivel | No | Female | 3/8" | NPTF | Female | 3/8" | €112.34 | |
![]() |
FF2001T1616S | Branch Tee | Rigid | No | Male | 1" | NPTF | Male | 1" | €344.45 |
Explore Products
- COTTERMAN 2TR26A6E10B8D3C1P6 Tilt And Roll Ladder, 20 Inch Platform Height, 10 Inch Platform Dp
- ZOELLER 912-0073 Preassembled Simplex Sewage Package, 0.4 HP, 115 Volt, 2 Inch NPT Discharge
- WEG 00159ET3EBM184T-W22 14353335 Brake Motor, 1.5 HP, 900 RPM, 182/4T Frame, 230/460 V Rated
- RULAND MANUFACTURING TCL-36-12-SS 2 1/4 Inch - 12 TPI Threaded Shaft Collar, 303 SS, One-Piece Clamp Style, 3 1/4 Inch OD, 0.750 Inch Wd.
- TB WOODS 6/8VP2240 Narrow V-Belt, Neoprene, 8V Belt Type, 224 inch Length, 6 Ribs
- PROTO JP2R34X175LPOR Tool Shrink Loop Fits 0.75 to 1.75 Inch
- WINTERS INSTRUMENTS PSQ15806 Pressure Gauge, 0 To 200 PSI, 2 1/2 Inch Dial, 1 1/2 Inch Tri-Clamp, +/-1.50% Accuracy
- SPEARS VALVES 5427-025 Butterfly Check Valve, Spigot, EPDM, 2-1/2 Size, PVC
Explore More
- KEYSHAFT
- Dump Carts
- Torque Multiplier Accessories
- Corrugated Tubing
- Motorized Impellers
- Pressure Reducing Automatic Control Valves
- VALEO GLOVES Economy 7 Inch Elastic Belts
- ASHCROFT E Bimetallic Thermometer, 5 Inch External Adjust, Every Angle Connection
- KEO Long Series Combined Drills And Countersinks, 8 Inches
- LAMP ESR3 Series Full Extension Drawer Slides
- AIR-WAY MANUFACTURING Female Connector
- BRADY Arc Flash Protection Label
- VULCAN HART Heat Shield, Rear
- MUELLER INDUSTRIES 861SS-BC Y Strainers
- SANDPIPER BEAST SPB20 Air-Operated Double Diaphragm Pumps, Non‑Metallic
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
AEROQUIP 259-2085-8-8 Elbow, 90 Deg., 1/2 x 1/2 Inch Size, Male x Male, NPTF x NPTF, Rigid
€112.34 /unit






