FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Hose Adapter |
| Compatible Pipe Size | 3/4", 1" |
| Crimpable | No |
| Fitting Material | 316 Stainless Steel |
| Fitting Movement | Rigid |
| Fitting Shape | Straight |
| For Hose Type | Hydraulic |
| Hose Fitting A Connection Type | NPTF |
| Hose Fitting A Gender | Male |
| Hose Fitting A Size | 1" |
| Hose Fitting B Connection Type | NPTF |
| Hose Fitting B Gender | Female |
| Hose Fitting B Size | 3/4" |
| Includes O-ring | No |
| Max. Working Pressure @ 70 F | 2500 psi |
| Thread Size | 1"-11 1/2, 3/4"-14 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Fitting Shape | Fitting Movement | Includes O-ring | Hose Fitting A Gender | Hose Fitting A Size | Hose Fitting B Connection Type | Hose Fitting B Gender | Hose Fitting B Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
900599-20S | - | - | - | - | - | - | - | - | €45.67 | |
![]() |
2250-6-6S | 90° Elbow | Swivel | No | - | - | - | - | - | €27.53 | |
![]() |
FF2209T1616S | Straight | Swivel | No | Female | 1" | Ors | Male | 1" | €247.41 | |
![]() |
FF2030T1212S | 90° Bulkhead Elbow | Rigid | No | Male | 3/4" | Ors | Male | 3/4" | €98.05 | |
![]() |
FF1868T0408S | 90° Elbow | Rigid | Yes | Male | 1/4" | ORB | Male | 1/2" | €61.12 | |
![]() |
259-2046-6-6 | Straight | Swivel | No | Female | 3/8" | NPTF | Female | 3/8" | €112.34 | |
![]() |
FF2001T1616S | Branch Tee | Rigid | No | Male | 1" | NPTF | Male | 1" | €344.45 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 141215970 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.1597 Inch Size
- ALLEGRO SAFETY 9891-20B Inlet Gauge, 0-4000 PSI
- ADVANCE TABCO MX-GL-300 Equipment Stand, Utensil Rack, 30 X 30 X 24 Inch Size, 14/304 Ss Top, Galvanized
- TB WOODS 4RCP420 Classical V-Belt, Diene, C Belt Type, 420.9 inch Length, 4 Ribs
- ZSI-FOSTER M9 ZSI M9
- APOLLO VALVES 8214748 3 Pcs Full Port Bronze Ball Valve with 316 SS Vented Ball and Stem, SS Oval Handle and Nut 1-1/2 Inch Size, 2 x FNPT
- BALDOR / DODGE 20AZ20HA14 TIGEAR-2 E-Z KLEEN Right Angle Reducer
- DYNABRADE 57531 Non Regulator Plug
Explore More
- KEYSHAFT
- Refrigeration Solenoid Valves
- Safety Banners and Posters
- Wall and Yard Hydrant Accessories
- Weld Cleaning System Accessories
- Vortex Tubes
- REVCOR Propeller, 12 inch
- LITTLE GIANT LADDERS Flip-N-Lite Aluminum Stepladders
- LOC-LINE T Fittings
- TYGON B-44-4X Tubings
- DAYTON Frames
- MOVINCOOL Filters
- OAKTON Double-Junction pH Electrodes, Epoxy-Body, Gel-Filled
- STARRETT 829 Small Hole Gages
- LINEMASTER Premier Foot Switches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
AEROQUIP 259-2081-16-12 Hydraulic Hose Adapter, 1 x 3/4 Inch Size, NPTF x NPTF, Rigid, Straight
€124.98 /unit






