FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Hose Fitting |
| Angle | Straight |
| Application | General Purpose Low And Medium Pressure Hydraulics. Use H277 Or H435 Where Shock Hazards Exist |
| Compatible Hose Id | 1/2" |
| Compatible Hoses | 2661(Aaa12 Thru Aaa32), FC310, FC510, FC579, FC611, FC619 (Aaa12 Thru Aaa32), FC639/FC839B, FC693, FC735, FC849/FC849B, GH120, GH194, GH195, GH663, GH681Aaa6, GH781, GH793, EC115, EC215, EC110, EC210, EC118 |
| Compatible Tube Od | 1/2" |
| Construction Style | Crimp |
| Diameter | 1.07" |
| End Gender 1 | Male |
| End Size 1 | 1/2" |
| End Type 1 | Nptf |
| End Type 2 | Line, Hose, Tube |
| Finish/plating | Dura Kote |
| Fitting Movement | Rigid |
| Fitting Shape | Straight |
| For Hose Dash Size | -8 |
| For Hose I.d. | 3/8" |
| For Use With Hose Series | 2661(-12 THROUGH -32) Series, EC110 Series, EC115 Series, EC118 Series, EC210 Series, EC215 Series, FC310 Series, FC510 Series, FC579 Series, FC611 Series, FC619 (-12 THROUGH -32) Series, FC639/FC839B Series, FC693 Series, FC735 Series, FC849/FC849B Series, GH120 Series, GH194 Series, GH195 Series, GH663 Series, GH681-6 Series, GH781 Series, GH793 Series |
| Height | 1.07" |
| Hex Size 1 | 22/25" |
| Hex Size 2 | 0.87" |
| Hose Cut-off Factor | 1 7/25" |
| Hose Dash Size | -8 |
| Hose Fitting A Connection Type | NPTF |
| Hose Fitting A Gender | Male |
| Hose Fitting A Size | 1/2" |
| Hose Fitting B Connection Type | Crimp |
| Hose Fitting B Gender | Genderless |
| Hose Fitting B Size | 3/8" |
| Inside Dia. | 0.26" |
| Item Type | Fitting Assembly |
| Length | 2.27" |
| Material | Carbon Steel |
| Material Grade | Grade 12L14, Grade 12L15 |
| Outside Diameter | 1.07" |
| Reusable | No |
| Thread Npt | 1/2-14 |
| Thread Sealant | No |
| Thread Size | 1/2"-14 |
| Thread Size 1 | 1/2"-14 |
| Thread Type | NPTF |
| Vacuum Rating | Not Rated |
| Warranty | Hydraulics Warranty |
| Width | 1.07" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.28 |
| Ship height (cm) | 2.72 |
| Ship length (cm) | 5.77 |
| Ship width (cm) | 2.72 |
| HS code | 7307929000 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- APPROVED VENDOR U51060.050.0200 Socket Head Cap Screw, 1/2 In - 13 Thread Size, Flat, 2 In Lg., 0.251 In Head Ht., Pln
- EATON 10250T725GK Pushbutton, 30.5 Mm, Non-Illuminated, Two-Position, Knob, Green Actuator, 2No-2Nc
- PROTO J46408-TT Tether Ready Hex Key T 1/8 Inch
- BALDOR / DODGE M6H34T32C5018 MTA SIZE 6307 34:1 320 C-FACE CEM4115 MTA Size 6307,34:1,320 C-Face,CEM4115 Motorized Torque Arm
- CASH VALVE GT11317289 Pressure Spring, Type C776
- DYNABRADE 57084 Overskirt, Spirit Sander
- TEADIT SW316316G.14.900 Metalflex Spiral Wound Gasket, 913, 14 Inch Size, 900# Class, 316/GRAF Winding, 316 Outer
- PALMETTO PACKING 1347AF Packing Seal 1/2 Square inch 10 Feet
Explore More
- KEYSHAFT
- Combined Drill/Countersinks
- Ovens Griddles Sandwich Presses and Fryers
- Plastic Strapping
- Steam Hoses
- Vernier Calipers
- CONDOR Goatskin Leather Gloves, White
- WHIZARD All Day Cut Resistant Sleeves
- GLOBE SCIENTIFIC Bottles, PE, Wide Mouth, Square
- ANVIL 146 Series Continuous Threaded Rods, Steel
- BOSCH Rebar Cutter Sds, 12 inch Overall Length
- TB WOODS QT Power Chain II Belt Sprockets
- VESTIL ATP Series Aluminium Treadplate Platform Trucks, Single Handles
- GEARWRENCH Box End Wrenches
- NIBCO 6219-H Series Blind Flanges, Chem-Pure Natural Polypropylene Schedule 80, One-Piece Solid Design
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
AEROQUIP 1AA8MP6 Hydraulic Crimp Fitting, Steel x Steel, Male x Genderless
€23.76 /unit
