FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Hose Fitting |
| Angle | Straight |
| Application | General Purpose Low And Medium Pressure Hydraulics. Use H277 Or H435 Where Shock Hazards Exist |
| Compatible Hose Id | 1/2" |
| Compatible Hoses | 2661(Aaa12 Thru Aaa32), FC310, FC510, FC579, FC611, FC619 (Aaa12 Thru Aaa32), FC639/FC839B, FC693, FC735, FC849/FC849B, GH120, GH194, GH195, GH663, GH681Aaa6, GH781, GH793, EC115, EC215, EC110, EC210, EC118 |
| Compatible Tube Od | 1/2" |
| Construction Style | Crimp |
| Diameter | 1.22" |
| End Gender 1 | Male |
| End Size 1 | 3/4" |
| End Type 1 | JIC 37 |
| End Type 2 | Line, Hose, Tube |
| Finish/plating | Dura Kote |
| Fitting Movement | Rigid |
| Fitting Shape | Straight |
| For Hose Dash Size | -8 |
| For Hose I.d. | 1/2" |
| For Use With Hose Series | 2661(-12 THROUGH -32) Series, EC110 Series, EC115 Series, EC118 Series, EC210 Series, EC215 Series, FC310 Series, FC510 Series, FC579 Series, FC611 Series, FC619 (-12 THROUGH -32) Series, FC639/FC839B Series, FC693 Series, FC735 Series, FC849/FC849B Series, GH120 Series, GH194 Series, GH195 Series, GH663 Series, GH681-6 Series, GH781 Series, GH793 Series |
| Height | 1.22" |
| Hex Size 1 | 0.81" |
| Hex Size 2 | 0.81" |
| Hose Cut-off Factor | 1 2/5" |
| Hose Dash Size | -8 |
| Hose Fitting A Connection Type | Jic |
| Hose Fitting A Gender | Male |
| Hose Fitting A Size | 3/4" |
| Hose Fitting B Connection Type | Crimp |
| Hose Fitting B Gender | Genderless |
| Hose Fitting B Size | 1/2" |
| Inside Dia. | 0.38" |
| Item Type | Fitting Assembly |
| Jic Thread (in.) | 3/4-16 |
| Length | 2 18/25" |
| Material | Carbon Steel |
| Material Grade | Grade 12L14, Grade 12L15 |
| Outside Diameter | 1.22" |
| Reusable | No |
| Thread Angle (deg.) | 37 |
| Thread Sealant | No |
| Thread Size | 3/4"-16 |
| Thread Size 1 | 3/4"-16 |
| Thread Type | JIC |
| Torque | 44 lbs.-ft. to 48 lbs.-ft. |
| Vacuum Rating | Not Rated |
| Warranty | Hydraulics Warranty |
| Width | 1.22" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.1 |
| Ship height (cm) | 3.1 |
| Ship length (cm) | 6.91 |
| Ship width (cm) | 3.1 |
| HS code | 7307995045 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- PARKER F601-0772
- GRAINGER 18592_36_0 W1 Tool Steel Rod, 36 Inch Overall Length, 1.265625 Inch Outside Dia Decimal Equivalent
- BUSSMANN 170M5499 Semiconductor Fuse, 900A, 690VAC
- NEPHROS 70-0901 Wall Clip
- SMC VALVES MLGPM40-50-B Cylinder, 40 mm Size
- WORLDWIDE ELECTRIC SCSMR10-TA Torque Arm, Box Size 10
- BALDOR / DODGE 455454 6-8V22.40-M 6-8V22.40 M V-Belt Pulley
Explore More
- KEYSHAFT
- Rocker Switches
- Test Leads
- Infrared Heater Elements
- Oil Well Pumping Motors
- Foam Rings
- KUSHLAN PRODUCTS Power Concrete Screed Blades
- DESTACO 344 Series Pull Action Latch Clamps
- ASHCROFT E Bimetallic Thermometer, 3 Inch External Adjust, Rear Connection
- ZURN Mixing Yoke
- TEADIT GR2664 Ring Cut Gaskets
- FSI Temporary Emergency Shelters
- STARRETT 92553 Series Advanz Carbide Tipped Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
AEROQUIP 1AA8MJ8 Hydraulic Hose Fitting
€26.08 /unit
