FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Hose Fitting |
| Angle | Straight |
| Application | General Purpose Low And Medium Pressure Hydraulics. Use H277 Or H435 Where Shock Hazards Exist |
| Compatible Hose Id | 1" |
| Compatible Hoses | 2661(Aaa12 Thru Aaa32), FC310, FC510, FC579, FC611, FC619 (Aaa12 Thru Aaa32), FC639/FC839B, FC693, FC735, FC849/FC849B, GH120, GH194, GH195, GH663, GH681Aaa6, GH781, GH793, EC115, EC215, EC110, EC210, EC118 |
| Compatible Tube Od | 1" |
| Construction Style | Crimp |
| Diameter | 1.94" |
| End Gender 1 | Male |
| End Size 1 | 1" |
| End Type 1 | Nptf |
| End Type 2 | Line, Hose, Tube |
| Finish/plating | Dura Kote |
| Fitting Movement | Rigid |
| Fitting Shape | Straight |
| For Hose Dash Size | -16 |
| For Hose I.d. | 1" |
| For Use With Hose Series | 2661(-12 THROUGH -32) Series, EC110 Series, EC115 Series, EC118 Series, EC210 Series, EC215 Series, FC310 Series, FC510 Series, FC579 Series, FC611 Series, FC619 (-12 THROUGH -32) Series, FC639/FC839B Series, FC693 Series, FC735 Series, FC849/FC849B Series, GH120 Series, GH194 Series, GH195 Series, GH663 Series, GH681-6 Series, GH781 Series, GH793 Series |
| Height | 1.94" |
| Hex Size 1 | 1.38" |
| Hex Size 2 | 1.38" |
| Hose Cut-off Factor | 1.86" |
| Hose Dash Size | -16 |
| Hose Fitting A Connection Type | NPTF |
| Hose Fitting A Gender | Male |
| Hose Fitting A Size | 1" |
| Hose Fitting B Connection Type | Crimp |
| Hose Fitting B Gender | Genderless |
| Hose Fitting B Size | 1" |
| Inside Dia. | 0.82" |
| Item Type | Fitting Assembly |
| Length | 3.43" |
| Material | Carbon Steel |
| Material Grade | Grade 12L14, Grade 12L15 |
| Outside Diameter | 1.94" |
| Reusable | No |
| Thread Npt | 1-11-1/2 |
| Thread Sealant | No |
| Thread Size | 1"-11 1/2 , 1"-11.5 |
| Thread Size 1 | 1"-11 1/2 |
| Thread Type | NPTF |
| Vacuum Rating | Not Rated |
| Warranty | Hydraulics Warranty |
| Width | 1.94" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.66 |
| Ship height (cm) | 4.93 |
| Ship length (cm) | 8.71 |
| Ship width (cm) | 4.93 |
| HS code | 7307995045 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- MARTIN SPROCKET 35BS15 5/8 Roller Chain Sprocket, Bore To Size, 0.625 Inch Bore, 1.989 Inch Outside Dia. Steel
- MAIN FILTER INC. MF0874796 0060D010ONV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 3.3 Inch Height
- BOSTON GEAR 88287
- BALDOR / DODGE 26Q20LR56WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
- ARCH CUTTING TOOLS A12Q SWLCL3 Boring Bar
- TRIUMPH TWIST DRILL 014615 Drill, Heavy-Duty, #15 Size, 135 Deg. Split Point, HSS, Black/Bronze Oxide
- TITAN FASTENERS BWR113RBC4
- SUPER-STRUT S250-14HDGC Bracket, Cantilever Half-Slot Channel, Length 14 Inch, Height 4-5/8 Inch
Explore More
- KEYSHAFT
- Mechanical Connectors
- Convertible Well Jet Pumps
- Blind Rivets
- Steam and Hot Water Solenoid Valves
- Free Running Helical Inserts
- DWYER INSTRUMENTS SFI-100 Series Midwest Sight Flow Indicators
- ANVIL AS661 Series Strut Brackets, Slot Down
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Media Bottles
- APPLETON ELECTRIC GU Iron Conduit Outlet Bodies
- BANJO FITTINGS Valve Manifold
- KELCH Shrink Fit Tool Holder, Hole Diameter 5 mmmm
- ARC ABRASIVES Adhesive Backed Sanding Discs
- STARRETT 657T Flex-O-Post Indicator Holders, Magnetic Base
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
AEROQUIP 1AA16MP16 Hydraulic Crimp Fitting, Steel x Steel, -16 For Hose Dash Size, Male x Genderless
€49.23 /unit
