FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | USA Standard Testing Sieve |
| Frame Inside Dia. | 8" |
| Frame Material | Brass |
| Height | 1 5/8" |
| Inside Depth | 1" |
| Mesh Size | Medium |
| Mesh Size Range | Coarse |
| Opening Size | 2.36 mm |
| Outside Dia. | 8" |
| Overall Depth | 1" |
| Product Type | Standard Stainless Steel Cloth Test Sieve |
| Screen Material | Stainless Steel |
| Type | Woven Testing |
| Us Standard Screen Size | #8 |
| Wire Dia. | 1 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 5.72 |
| Ship length (cm) | 22.86 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
| HS code | 9604000000 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Mesh Size Range | Opening Size | Frame Material | Wire Dia. | Outside Dia. | Overall Depth | Frame Inside Dia. | Screen Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
8SS12F | Coarse | 2.36 mm | Stainless Steel | 1 mm | 12" | 3 1/4" | 12" | Stainless Steel | €268.78 | |
![]() |
8SS12H | Coarse | 2.36 mm | Stainless Steel | 1 mm | 12" | 1 5/8" | 12" | Stainless Steel | €268.78 | |
![]() |
80SS12F | Fine | 180 µm | Stainless Steel | 0.125 mm | 12" | 3 1/4" | 12" | Stainless Steel | €268.78 | |
![]() |
80SS12H | Fine | 180 µm | Stainless Steel | 0.125 mm | 12" | 1 5/8" | 12" | - | €268.78 | |
![]() |
.265 BS8F | Coarse | 6.7 mm | Brass | 1.8 mm | 8" | 2" | 8" | Stainless Steel | €109.17 | |
![]() |
.265 BS8H | Coarse | 6.7 mm | Brass | 1.8 mm | 8" | 1" | 8" | Stainless Steel | €109.62 | |
![]() |
.530 BS8H | Coarse | 13.2 mm | Brass | 2.8 mm | 8" | - | 8" | Stainless Steel | €109.62 |
Explore Products
- EATON A29CGC25BA3E008 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 208/240 V Coil, 25A, 1No Pressure Plate
- MAIN FILTER INC. MF0617311 Interchange Spin-On Filter, Cellulose, 10 Micron, Buna Seal, 8.75 Inch Height
- WINTERS INSTRUMENTS PFQ2297R1 Quality Filled 2x1/8 Inch, Npt Btm 30/0/100 Psi
- VULCAN HART 705195-A Right Side Insulation Panel
- ROTOR CLIP VHO-185 Retaining Ring, Internal, Circlip, 0.059 Inch Thk, 2.016 Inch Grv Dia., Steel
- GRAINGER 4F.375X1-36 Flat Bar, 0.375 Inch Thickness, 1 Inch Width, 36 Inch Length, 304SS
- WEG ESWX-25V47A79-R27BD 14641923 Enclosed Starter, 3 HP, 460 V, Start Pushbutton, 460 Control Voltage
- EKLIND 15605 Hex Key L 2.5mm 3-1/2 Inch Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Incandescent Lamps and Bulbs
- Steam Table Food Pans and Insets
- Air Gun Nozzles
- Spray Shields
- Overhead Conveyor Components
- HELICOIL Complete Gages, Metric Fine, 5H
- CONDOR Heat Resistant Gloves, Kevlar/Nomex
- MECHANIX TAA Fastfit Covert Tactical Gloves
- NIROFLEX USA Niroflex2000 Cut Resistant Gloves, Wrist Length
- AIR SYSTEMS INTERNATIONAL HEPA filters
- SPEARS VALVES PVC CWV Ball Valves, Threaded Ends
- BALDOR / DODGE VSC, Two-Bolt Flange, Ball Bearings
- BOSTON GEAR 12 Diametral Pitch Steel Hardened Spiral Miter Gears
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS 34 Inch Wire Cantilever Bin Holders With Bins
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ADVANTECH 8BS8H Sieve #8 B/s 8 Inch Half Height
€109.62 /unit



