FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | USA Standard Testing Sieve |
| Frame Inside Dia. | 12" |
| Frame Material | Brass |
| Height | 2 5/8" |
| Inside Depth | 1 5/8" |
| Mesh Size | Coarse |
| Mesh Size Range | Coarse |
| Opening Size | 11.2 mm |
| Outside Dia. | 12" |
| Overall Depth | 1 5/8" |
| Product Type | Standard Stainless Steel Cloth Test Sieve |
| Screen Material | Stainless Steel |
| Type | Woven Testing |
| Us Standard Screen Size | 7/16" |
| Wire Dia. | 2.5 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.35 |
| Ship height (cm) | 8.89 |
| Ship length (cm) | 33.02 |
| Ship width (cm) | 33.02 |
| HS code | 9604000000 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Mesh Size Range | Opening Size | Frame Material | Wire Dia. | Outside Dia. | Overall Depth | Frame Inside Dia. | Screen Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
8SS12F | Coarse | 2.36 mm | Stainless Steel | 1 mm | 12" | 3 1/4" | 12" | Stainless Steel | €268.78 | |
![]() |
8SS12H | Coarse | 2.36 mm | Stainless Steel | 1 mm | 12" | 1 5/8" | 12" | Stainless Steel | €268.78 | |
![]() |
80SS12F | Fine | 180 µm | Stainless Steel | 0.125 mm | 12" | 3 1/4" | 12" | Stainless Steel | €268.78 | |
![]() |
80SS12H | Fine | 180 µm | Stainless Steel | 0.125 mm | 12" | 1 5/8" | 12" | - | €268.78 | |
![]() |
.265 BS8F | Coarse | 6.7 mm | Brass | 1.8 mm | 8" | 2" | 8" | Stainless Steel | €109.17 | |
![]() |
.265 BS8H | Coarse | 6.7 mm | Brass | 1.8 mm | 8" | 1" | 8" | Stainless Steel | €109.62 | |
![]() |
.530 BS8H | Coarse | 13.2 mm | Brass | 2.8 mm | 8" | - | 8" | Stainless Steel | €109.62 |
Explore Products
- WALTER TOOLS G3021-2020R-MX22-2-P 7109125 Indexable Parting and Grooving Tool Holder, Novex-Cut, Radial Grooving
- RIDGID 45010 Nut, Lock With Seal
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND X6600-125 Gas Spring, Heavy Duty Nitrogen, Carbon Steel, M8 Rod Thread Size, 4.93 Inch Size Stroke
- BERNZOMATIC 2880246 TS8000 Series Trigger Start Hand Torch, Swirl Flame
- APPROVED VENDOR 588-090 Nipple 2 x 9 Inch Black Welded Steel
- GRAINGER 720-312250 Engraving Blank, Double End, 5/16 Inch Cutter Dia, 1/2 Inch Split Length
- M-STRUTS MSC04000250128 Extension Strut Mechanical Traction Carbon Steel 4 Stroke
- JAMCO PW360P800GP Platform Truck, Steel Deck
Explore More
- KEYSHAFT
- Central Equipment Accessories
- Strobe and Flashing Lights
- Underground Sprinkler Head Nozzles
- Jumper Cables
- Trailer Hitches and Step Bumper Hitches
- AKRO-MILS 30178 Shelf Bins
- CONDOR General Purpose Gloves, Gray/White, Smooth PU
- CHICAGO PNEUMATIC Air Compressor Pumps
- KEO Long Series Metric Combined Drills And Countersinks, 60 Degrees Countersink Angle, Cobalt
- MUELLER INDUSTRIES 105MHT Silent Check Valves
- VELVAC Spot Mirror
- KERN AND SOHN BIC Series Floor Scales
- ANSELL 11-651 Hyflex Medium Duty Cut Resistant Industrial Protective Gloves
- GROVE GEAR GRL Series, HM-H1 Style, 821 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- RHEEM Limit Switches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ADVANTECH 7/16 BS12H Sieve 7/16 B/s 12 Inch Half Height
€183.94 /unit




