FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | USA Standard Testing Sieve |
| Frame Inside Dia. | 8" |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Height | 2 5/8" |
| Inside Depth | 2" |
| Mesh Size | Coarse |
| Mesh Size Range | Coarse |
| Opening Size | 6.7 mm |
| Outside Dia. | 8" |
| Overall Depth | 2" |
| Product Type | Standard Stainless Steel Cloth Test Sieve |
| Screen Material | Stainless Steel |
| Type | Woven Testing |
| Us Standard Screen Size | 0.265" |
| Wire Dia. | 1.8 mm |
| Wire Diameter | 1.81 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.9 |
| Ship height (cm) | 7.62 |
| Ship length (cm) | 22.86 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
| HS code | 9604000000 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Mesh Size Range | Opening Size | Frame Material | Wire Dia. | Outside Dia. | Overall Depth | Frame Inside Dia. | Screen Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
8SS12F | Coarse | 2.36 mm | Stainless Steel | 1 mm | 12" | 3 1/4" | 12" | Stainless Steel | €268.78 | |
![]() |
8SS12H | Coarse | 2.36 mm | Stainless Steel | 1 mm | 12" | 1 5/8" | 12" | Stainless Steel | €268.78 | |
![]() |
80SS12F | Fine | 180 µm | Stainless Steel | 0.125 mm | 12" | 3 1/4" | 12" | Stainless Steel | €268.78 | |
![]() |
80SS12H | Fine | 180 µm | Stainless Steel | 0.125 mm | 12" | 1 5/8" | 12" | - | €268.78 | |
![]() |
.265 BS8F | Coarse | 6.7 mm | Brass | 1.8 mm | 8" | 2" | 8" | Stainless Steel | €109.17 | |
![]() |
.265 BS8H | Coarse | 6.7 mm | Brass | 1.8 mm | 8" | 1" | 8" | Stainless Steel | €109.62 | |
![]() |
.530 BS8H | Coarse | 13.2 mm | Brass | 2.8 mm | 8" | - | 8" | Stainless Steel | €109.62 |
Explore Products
- SMC VALVES KQ2LU06-03AS Elbow, 6 mm Size
- VERMONT GAGE 902301400 Pin Gage Library, Class ZZ, Go, BG, 1.31 - 23.99 mm Range, 1135 Pcs
- ABILITY ONE 7920-01-513-3298 Wet Mop Cotton #32
- PARKER 3N301.SHV
- HAMILTON W-1025-RT-1-1/4 Cast Iron Wheel, 10 Inch Size, 3 1/4 Inch Hub Length, 1 1/4 Inch Precision Roller Bearing
- PARKER 37982-6-6 Barbed Hydraulic Hose Fitting
- MARTIN SPROCKET E6-35T-60-07 Equal Trougher Assembly, Cema E
- WIHA TOOLS 33703 WIHA 33703
Explore More
- KEYSHAFT
- Logging Tools
- Combustion Analyzers
- Heat Energy Recovery Ventilators
- Extension Springs
- Aerosol Can Disposal / Can Recycling System
- AKRO-MILS 30250 Akrobins Plastic Storage Bins
- ANSELL 11-800 Hyflex Nitrile Foam Coated Industrial Gloves
- MILLER BY HONEYWELL Single D-Ring Body Belts, Without Pad
- RUD CHAIN PP-VIP PowerPoint Direct Chain Connections, Metric Fine Thread
- APPROVED VENDOR Foam Padded Steel Hook
- HUB CITY Speed Reducer Adapter Kits
- SMC VALVES Input Unit
- ESAB Carbon Steel Flux Cored Welding Wire
- GLOBE SCIENTIFIC Sedi-Rate ESR Systems
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ADVANTECH .265 SS8F Sieve .265 S/s 8 Inch Full Height
€123.10 /unit



