FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | USA Standard Testing Sieve |
| Frame Inside Dia. | 8" |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Height | 2 5/8" |
| Inside Depth | 2" |
| Mesh Size | Coarse |
| Mesh Size Range | Coarse |
| Opening Size | 6.3 mm |
| Outside Dia. | 8" |
| Overall Depth | 2" |
| Product Type | Standard Stainless Steel Cloth Test Sieve |
| Screen Material | Stainless Steel |
| Type | Woven Testing |
| Us Standard Screen Size | 1/4" |
| Wire Dia. | 1.8 mm |
| Wire Diameter | 1.81 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.9 |
| Ship height (cm) | 7.62 |
| Ship length (cm) | 22.86 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
| HS code | 9604000000 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Mesh Size Range | Opening Size | Frame Material | Wire Dia. | Outside Dia. | Overall Depth | Frame Inside Dia. | Screen Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
8SS12F | Coarse | 2.36 mm | Stainless Steel | 1 mm | 12" | 3 1/4" | 12" | Stainless Steel | €268.78 | |
![]() |
8SS12H | Coarse | 2.36 mm | Stainless Steel | 1 mm | 12" | 1 5/8" | 12" | Stainless Steel | €268.78 | |
![]() |
80SS12F | Fine | 180 µm | Stainless Steel | 0.125 mm | 12" | 3 1/4" | 12" | Stainless Steel | €268.78 | |
![]() |
80SS12H | Fine | 180 µm | Stainless Steel | 0.125 mm | 12" | 1 5/8" | 12" | - | €268.78 | |
![]() |
.265 BS8F | Coarse | 6.7 mm | Brass | 1.8 mm | 8" | 2" | 8" | Stainless Steel | €109.17 | |
![]() |
.265 BS8H | Coarse | 6.7 mm | Brass | 1.8 mm | 8" | 1" | 8" | Stainless Steel | €109.62 | |
![]() |
.530 BS8H | Coarse | 13.2 mm | Brass | 2.8 mm | 8" | - | 8" | Stainless Steel | €109.62 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0411166 SH56762 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Buna Seal, 6.94 Inch Height
- GEORG FISCHER 830-007 Coupling 3/4 Inch Fnpt Pvc
- WATTS 3/8 SS 263A 20 175 Pressure Regulator, FNPT x FNPT, 3/8 Inch Pipe Size, Stainless Steel, 20 PSI to 175 PSI
- TB WOODS 10/3VP800 Narrow V-Belt, Neoprene, 3V Belt Type, 80 inch Length, 10 Ribs
- PLAST-O-MATIC EASMT5V16R24-240/60-PF Solenoid Valve, PVDF, NPT Threaded Connection, FKM Seal, 3/4 Inch Size
- HOFFMAN EP5050AL 37259 Mounting Panel, Fits 500 x 500mm Size, Aluminium
- DORIAN CNC-125-6-4 Knurling Tool Shoulder Forming 7 1/4 Overall Length
- OSG 5730408 Square End Mill, Center Cutting, 2 Flutes, 7/32 Inch Milling Dia., 1/2 Inch Cut
Explore More
- KEYSHAFT
- Vacuum Breakers
- Web Slings
- Air Motors
- Conveyor H-Stands
- Diamond Surface Sharpening Stones
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS Bottom Shaft Rebuild Kits
- CONDOR Thecla Anti-Scratch Safety Glasses
- MAYHEW TOOLS Screwdriver Style Pry Bars
- ANVIL AS3025 Series Post Bases
- DIXON M Series Plugs
- SMC VALVES Pilot Regulator
- WEG Paints
- DYNABRADE Air Powered Random Orbital Disc Sanders
- ZSI-FOSTER HWT Insulation And Strut Clamps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ADVANTECH 1/4 SS8F Sieve 1/4 S/s 8 Inch Full Height
€123.10 /unit



