FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | USA Standard Testing Sieve |
| Frame Inside Diameter | 12" |
| Height | 2 5/8" |
| Inside Depth | 1 5/8" |
| Mesh Size | Coarse |
| Mesh Size Range | Coarse |
| Opening Size | 26.5 mm |
| Outside Dia. | 12" |
| Overall Depth | 1 5/8" |
| Product Type | Standard Stainless Steel Cloth Test Sieve |
| Screen Material | Stainless Steel |
| Type | Woven Testing |
| Us Standard Screen Size | 1.06" |
| Wire Dia. | 3.55 mm |
| Wire Diameter | 3.56 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.35 |
| Ship height (cm) | 8.89 |
| Ship length (cm) | 33.02 |
| Ship width (cm) | 33.02 |
| HS code | 9604000000 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Mesh Size Range | Opening Size | Frame Material | Wire Dia. | Outside Dia. | Overall Depth | Frame Inside Dia. | Screen Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
8SS12F | Coarse | 2.36 mm | Stainless Steel | 1 mm | 12" | 3 1/4" | 12" | Stainless Steel | €268.78 | |
![]() |
8SS12H | Coarse | 2.36 mm | Stainless Steel | 1 mm | 12" | 1 5/8" | 12" | Stainless Steel | €268.78 | |
![]() |
80SS12F | Fine | 180 µm | Stainless Steel | 0.125 mm | 12" | 3 1/4" | 12" | Stainless Steel | €268.78 | |
![]() |
80SS12H | Fine | 180 µm | Stainless Steel | 0.125 mm | 12" | 1 5/8" | 12" | - | €268.78 | |
![]() |
.265 BS8F | Coarse | 6.7 mm | Brass | 1.8 mm | 8" | 2" | 8" | Stainless Steel | €109.17 | |
![]() |
.265 BS8H | Coarse | 6.7 mm | Brass | 1.8 mm | 8" | 1" | 8" | Stainless Steel | €109.62 | |
![]() |
.530 BS8H | Coarse | 13.2 mm | Brass | 2.8 mm | 8" | - | 8" | Stainless Steel | €109.62 |
Explore Products
- GRAINGER 283-371126D Corner Radius End Mill, Zrn Finish, 3 Flutes, 3/8 Inch Milling Dia, Straight
- DIXON CSS150-5CS Short Crimp Sleeve, 20 Inch I.D., 1-1/2 Inch Size, 1-3/4 Inch Sleeve Length
- OSG 8622902 Extra Long Drill Bit, 10.20 mm Drill Bit, 140 mm Flute Length, 10.20 mm Shank Dia.
- DIXON HN-PLUG Hydraulic Oil Nozzle Plug, Gold, Plug, Anodized Aluminium
- WINTERS INSTRUMENTS PSQ15802B 3A 2.5 Inch, Bk 1.5 Inch, Seal 0-30 Psi/Bar
- INTERMATIC FF15MC Timer Spring Wound
- HUMBOLDT H-4258 Soil Pestle
- HAYWARD QVC1040TSEG
Explore More
- KEYSHAFT
- Limit Switch Arms and Actuators
- Horizontal and Vertical Lifelines
- BNC Adapters
- Precision Ball Screws
- Plastic Discs And Rods
- ML KISHIGO Hook And Loop Mesh Vests, 4 Pocket, Lime
- KRYTOX XHT-1000 Series Extreme High Temperature PFPE Oil
- MOON AMERICAN Female Dry Hydrants, With 90 Deg. Elbow
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 20 mm Glass Culture Tubes
- MILWAUKEE VALVE Low Lead Brass Gate Valve, Solder
- THOMAS & BETTS TV10 Series Splice Connectors
- MI-T-M Conduits
- LINN GEAR Triple Strand Sprockets, 140-3 Chain
- MORSE CUTTING TOOLS Solid Threading Mills, 5901 Series
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ADVANTECH 1.06 SS12H Sieve 1.06 S/s 12 Inch Half Height
€268.78 /unit



