ACROVYN VA2508F373N Corner Guard, 96 Inch Height, 2-1/2 Inch Width, Amber Cherry
Get it by Friday, Apr 10
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€152.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Corner Guard |
| Color | Amber Cherry |
| Finish | Shadowgrain |
| For Angle | 90° |
| For Industry | Commercial, Education, Healthcare, Hospitality, Office |
| For Location | Cafeterias, Common Areas, Hallways, Reception Areas |
| Height | 96" |
| Leg Width | 2 1/2" |
| Material | PETG |
| Mounting | Adhesive |
| Mounting Type | Self Adhesive |
| Nose Radius | 3/32" |
| Overall Height | 8 ft. |
| Resistance Properties | Antifungal, Bacteria Resistant, Corrosion Resistant |
| Shock Absorption | Shock Absorbing |
| Thickness | 0.078" |
| Width | 2 1/2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.35 |
| Country of Origin | USA |
Product Variants
| Product | Model | Overall Height | Material | Mounting Type | Color | Thickness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
SM20CV8F373N | 8 ft. | Acrovyn | Clip On | Amber Cherry | 0.078" | - | RFQ
|
![]() |
SM20MCV8F373N | 8 ft. | Acrovyn | Clip On | Amber Cherry | 0.078" | - | RFQ
|
![]() |
SM20CV4F373N | - | Acrovyn | - | Amber Cherry | 0.078" | - | RFQ
|
![]() |
SM20MCV4F373N | 4 ft. | Acrovyn | Clip On | Amber Cherry | 0.078" | - | RFQ
|
![]() |
SM20CV10F373N | 10 ft. | Acrovyn | Clip On | Amber Cherry | 0.078" | - | RFQ
|
![]() |
SM20MCV10F373N | 10 ft. | Acrovyn | Clip On | Amber Cherry | 0.078" | - | RFQ
|
![]() |
SSM20CV8F373N | 8 ft. | Acrovyn | Clip On | Amber Cherry | 0.078" | - | RFQ
|
Explore Products
- BOSCH HCD2101 Hollow Core Bit, 5/8 Inch Size, 4 Inch Max Drilling Depth, 9 Inch Overall Length
- GRAINGER SIWIXX031USA-025BX Lock Washer, Internal Tooth Lock, 0.607 In O.D., 0.314 In I.D., Plain, Not Gr.
- ALLIED TUBE & CONDUIT 583443 Medium-Wall Metal Conduit, IMC, 1 1/4 Inch Trade Size, 10 ft Length, Steel
- ML KISHIGO ASFM300-2X Flame Resistant Hi Visibility Vest Class 2 2xl Lime
- TRACERLINE LF1800 Universal A/C Dye Cartridge, 8 oz.
- GRAINGER BULK-RS-H40-88 Buna-N Strip, 1/2 Inch X 10 Ft, 0.25 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth
- BEHRINGER SYSTEMS US51378-SP BEHRINGER PIPE SYSTEMS US51378-SP
- MECHANIX LDMPLT-X75-012 Leather Gloves, Size 2XL, Drivers Glove, Pigskin, Std, ANSI Impact Level 2, 1 Pair



