ACROVYN SM20CV4F262N Corner Guard, Driftwood, 3 x 48 x 5/64 Inch Size
Get it by Monday, May 25
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€43.49 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Corner Guard |
| Color | Driftwood |
| Color Family | Gray |
| Cover Material | PETG |
| Finish | Shadowgrain |
| For Angle | 90° |
| For Location | Cafeterias, Common Areas, Hallways, Reception Areas |
| Height | 48" |
| Includes | (2) End Caps, Acrovyn Cover, Full Retainer |
| Includes Hardware | Hardware Included |
| Leg Width | 3" |
| Length | 3" |
| Material | Acrovyn |
| Nose Radius | 1/4" |
| Overall Height | 4 ft. |
| Projection | 3/8" |
| Resistance Properties | Antifungal, Bacteria Resistant, Corrosion Resistant, Impact Resistant |
| Retainer Material | PETG |
| Retainer Type | Surface Mount |
| Shock Absorption | Shock Absorbing |
| Thickness | 0.078" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.8 |
| Country of Origin | USA |
Product Variants
| Product | Model | Overall Height | Material | Mounting Type | Color | Thickness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
SM20CV8F262N | 8 ft. | Acrovyn | - | Driftwood | 0.078" | €89.77 | |
![]() |
SM20MCV8F262N | 8 ft. | Acrovyn | - | Driftwood | 0.078" | €108.72 | |
![]() |
SM20MCV4F262N | 4 ft. | Acrovyn | - | Driftwood | 0.078" | €55.04 | |
![]() |
SM20CV10F262N | 10 ft. | Acrovyn | - | Driftwood | 0.078" | €112.11 | |
![]() |
SM20MCV10F262N | 10 ft. | Acrovyn | - | Driftwood | 0.078" | €135.85 | |
![]() |
SSM20CV8F262N | 8 ft. | Acrovyn | - | Driftwood | 0.078" | €69.49 | |
![]() |
SSM20CV4F262N | 4 ft. | Acrovyn | - | Driftwood | 0.078" | €35.58 |
Explore Products
- LEVITON 7380-I Self-Grounding Surge Protective Receptacle, 125 VAC, 20 A, 5 kA Short Circuit, Ivory, Polycarbonate
- OSBORN 3132703178
- DUFF-NORTON LT150-1-250P Linear Actuator, 12 VDC, 9.8 Inch Stroke, 150 lbs
- BALDOR / DODGE 233615 20X26 Crown Drum XT35 MDX
- SPEAKMAN VS-130 Versatile Hand Shower Bracket
- EATON M22-WRS-A1 Modular Key-Operated Selector Switch, Key Removable Left, Silver Bezel, Black, Ms1, Ip66
- EATON C25DNE225B-GL Definite Purpose Contactor, 110-120 Vac, 50/60 Hz, 2-Pole, Box Lugs, Non-Reversing
- MACROMATIC SFF024A250 Pump Seal Failure Relay, 24VAC, 10A
Explore More
- KEYSHAFT
- Scissor Lift Tables
- Compression Tube Fittings
- Pneumatic Damper Actuators
- Air Velocity Monitor Accessories
- MEMPHIS GLOVE Luminator Leather Drivers Insulated Work Gloves
- MEMPHIS GLOVE Ultratech General Purpose Gloves
- ANVIL AS200BTB Series Welded Channels
- HONEYWELL Remote Temperature Controllers
- SPEARS VALVES Schedule 40 Flange Van Stone Style with PVC Ring, Spigot
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ACROVYN SM20CV4F262N Corner Guard, Driftwood, 3 x 48 x 5/64 Inch Size
€45.78 /unit


