ACME ELECTRIC WH015K17 Transformer, Medium Voltage, Three Phase, 4160/240V, 15kVA | CD7JKK WH015K-17
ACME ELECTRIC WH015K17 Transformer, Medium Voltage, Three Phase, 4160/240V, 15kVA
Item: CD7JKKModel: WH015K17
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Transformer
Configuration 17
Construction Ventilated
Depth 17"
Efficiency 97.5%
Efficiency 97.50%
Frequency 60 Hz
Height 32"
Kva Rating 15 kVA
Length 22.3"
Material Ventilated
Mounting Type Floor
Nema Rating NEMA 1
Primary Voltage 4160V
Product Datasheet acme-electric-wh015k17.pdf
Secondary Voltage 240V
Ul Standard UL 1562
Width 26.5"