ACME ELECTRIC DM1480125 Power Supply, DIN Rail, Single Phase, 60W, 48V | BC9JUM
ACME ELECTRIC DM1480125 Power Supply, DIN Rail, Single Phase, 60W, 48V
Item: BC9JUMModel: DM1480125Cross Ref: 492A34
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 2
Product Specifications:
Item Power Supply
Amps Rating 1.15-1.25A
Current - Output 20A
Current - Peak 1.25A
Depth 4.13"
Efficiency 89%
Frequency 47-63 Hz
Height 4 22/25"
Hold Up Time - Minimum 20 ms
Housing Material Metal
Input Frequency - Maximuim 63 Hz
Input Frequency - Minimum 47 Hz
Input Voltage 90-254V AC
Ip Rating IP20
Max. Wattage 60 W
Mounting DIN Rail
Nema Enclosure Rating 1
Operating Temp. Range -10°C to +60°C
Operating Temperature - Maximum 140°F
Operating Temperature - Minimum 14°F
Output Noise - Maximum 100 mV
Output Power - Rated 60 W
Output Voltage 48V DC
Output Voltage - Maximum 48V DC
Overall Depth 4.13"
Overall Height 4.88"
Overall Width 1.97"
Phase Single
Power Supply Style Switching
Product Datasheet acme-electric-dm1480125.pdf
Series DM Series
Status Indicator LED
Type DIN Rail
Voltage 90-254V AC
Width 1.97"