ABBOTT WORKHOLDING PRODUCTS TG12MDA5 Lathe Jaw | CN7XMN 48TX98
ABBOTT WORKHOLDING PRODUCTS TG12MDA5 Lathe Jaw, Pointed, Tongue and Groove, Aluminium, For 12 in Chuck, 5 in Ht
Item: CN7XMNModel: TG12MDA5Cross Ref: 48TX98
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Jaw
Chuck Interface Type Tongue And Groove
Distance Between Mount Hole Centers 2 1/2"
Distance Between Mounting Holes 2 1/2"
For Chuck Diameter 12"
For Use With 12 IN Chucks
Grade Grade 6061-T6
Groove Width 1/2"
Hard Or Soft Soft
Jaw Face Type Pointed
Jaw Hardness Soft
Jaw Interface Type Tongue And Groove
Material Aluminum
Material Grade 6061-T6
Mounting Bolt Size 1/2"
Number Of Jaws 3
Overall Height 5"
Overall Length 5 1/2"
Overall Width 2"