ABBOTT WORKHOLDING PRODUCTS MTG16MDA1 Lathe Jaw | CN7XQL 48UA39
ABBOTT WORKHOLDING PRODUCTS MTG16MDA1 Lathe Jaw, Pointed, Tongue and Groove, Aluminium, For 16 in Chuck, 4 in Ht
Item: CN7XQLModel: MTG16MDA1Cross Ref: 48UA39
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Item Jaw
Chuck Interface Type Tongue And Groove
Distance Between Mount Hole Centers 2.126"
Distance Between Mounting Holes 2.126"
For Chuck Diameter 16"
Groove Width 0.472"
Hard Or Soft Soft
Jaw Face Type Pointed
Jaw Hardness Soft
Jaw Interface Type Tongue And Groove
Material Aluminum
Material Grade 6061-T6
Mounting Bolt Size M12
Number Of Jaws 3
Overall Height 4"
Overall Length 6 1/2"
Overall Width 2 1/2"
Tongue Width 1.024"