3M MNG18-8FLK Fork Terminal Red 22 To 18 Awg, 1000 Pk | AB9LAA 2DTG4
3M MNG18-8FLK Fork Terminal Red 22 To 18 Awg
Item: AB9LAAModel: MNG18-8FLKCross Ref: 2DTG4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Fork Terminal
Barrel Length 44"
Barrel Style Insulation Grip
Color Code Red
Connection Material Copper
Connection Type Crimp
Contact Finish Tin
Contact Material Copper
Insulation Color Red
Insulation Dia 0.145"
Insulation Material Nylon
Insulation Type Nylon
Max. Temp. 221°F
Max. Voltage 600V
Maximum Wire Size 18 AWG
Min. Wire Size 22 AWG
Rohs Compliant Yes
Seam Brazed
Seam Style Butted
Stud Size #8
Terminal Connection Crimp
Terminal Shape Locking Fork
Terminal Type Locking
Termination Crimp Termination Only
Termination Style Crimp
Tongue Thickness 0.03"
Tongue Width 0.3"
Wire Size 22 AWG to 18 AWG