3M MNG18-6FB/SK Fork Terminal Red 22 To 18 Awg, 1000 Pk | AC2FAA 2JJG2
3M MNG18-6FB/SK Fork Terminal Red 22 To 18 Awg
Item: AC2FAAModel: MNG18-6FB/SKCross Ref: 2JJG2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Fork Terminal
Barrel Length 44"
Barrel Style Insulation Grip
Color Code Red
Connection Material Copper
Connection Type Crimp
Contact Finish Tin
Contact Material Copper
Insulation Color Red
Insulation Dia 0.145"
Max. Temp. 221°F
Max. Voltage 600V
Maximum Wire Size 18 AWG
Min. Wire Size 22 AWG
Overall Length 21/25"
Seam Style Butted
Stud Size #6
Terminal Connection Crimp
Terminal Shape Block Fork
Terminal Type Block
Termination Crimp Termination Only
Termination Style Crimp
Tongue Thickness 0.03"
Tongue Width 1/4"
Wire Size 22 AWG to 18 AWG