3M MNG14-8FLK Fork Terminal Blue 16 To 14 Awg, 1000 Pk | AB9LAZ 2DTR9
3M MNG14-8FLK Fork Terminal Blue 16 To 14 Awg
Item: AB9LAZModel: MNG14-8FLKCross Ref: 2DTR9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Fork Terminal
Barrel Length 0.46"
Barrel Style Insulation Grip
Color Code Blue
Connection Material Copper
Connection Type Crimp
Contact Finish Tin
Contact Material Copper
Insulation Color Blue
Max. Temp. 221°F
Max. Voltage 600V
Maximum Wire Size 14 AWG
Minimum Wire Size 16 AWG
Overall Length 0.89"
Seam Style Butted
Stud Size #8
Terminal Shape Locking Fork
Terminal Type Locking
Termination Crimp Termination Only
Termination Style Crimp
Tongue Thickness 0.03"
Tongue Width 0.3"
Wire Size 16 AWG to 14 AWG