3M FDV18-250Q Female Disconnect Red 22 - 18 Awg, 25 Pk | AF8DZG 25AZ65
3M 7000133664 80611602691 / 60008 / FDV18-250Q Female Disconnect Red 22 - 18 Awg
Item: AF8DZGModel: 7000133664Cross Ref: 25AZ65 / 80611602691 / 60008 / FDV18-250Q
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Female Disconnect
Barrel Id 0.08"
Barrel Inside Dia. 2/25"
Barrel Length 6.35 mm
Barrel Length (imperial) 1/4"
Barrel Style Butted
Color Code Red
Connection Material Tin Plated Brass
Connection Type Crimp
Connection Width 6.35 mm
Connection Width (imperial) 1/4"
Disconnect Type Female
Fastener Orientation Female
Insulation Partial
Insulation Color Red
Insulation Material Vinyl
Insulation Type Vinyl
Material Plastic
Mates With Female Width 1/4"
Mates With Male Tab Width (w') 1/4"
Max. No. Of Cores 419
Max. Temp. 221°F
Max. Voltage 1000V
Max. Voltage Rating 600V
Maximum Conductor Size 18 AWG
Maximum Insulation Outer Diameter 0.145"
Maximum Insulation Outer Diameter (metric) 3.7 mm
Maximum Insulation Outside Diameter 0.145"
Maximum Wire Gauge 18 AWG
Min. Conductor Size 22 AWG
Min. Wire Gauge 22 AWG
Overall Length 0.87"
Pad Width 1/4"
Seam Butted
Tab Size 0.032" x 0.25"
Terminal Style Standard
Terminal Type Standard
Wire Range 22 AWG to 18 AWG
Wire Size 22 AWG to 18 AWG